logo Cosmalogica (8)

Sucha skóra, jak sobie z nią poradzić?

Borykasz się z problemem suchej skóry? To świetnie trafiłaś/trafiłeś. W tym artykule opowiem Ci o najczęstszych przyczynach wzmożonej suchości skóry, możliwe, że popełniasz pewne błędy pielęgnacyjne, dietetyczne oraz suplementacyjne. Na końcu oczywiście znajdziesz pomysły, które pomogą Ci rozwiązać problem.

Kiedy szczególnie zadbać o nawilżenie skóry?

Jako kosmetolog, mogę odpowiedzieć na to pytanie tylko w jeden sposób, zawsze! Nie ważne, czy jesteś posiadaczem skóry suchej, wrażliwej, tłustej, czy naczyniowej, każda z nich wymaga silnego nawilżenia. Wyobraź sobie, że jedną z potencjalnych przyczyn skóry łojotokowej i trądziku pospolitego jest właśnie niewystarczający poziom nawilżenia skóry, dlaczego? Już Ci tłumaczę. Na przykład w wyniku nieprawidłowej pielęgnacji, poprzez wykorzystanie drażniących formuł stan Twojej bariery mógł ulec znacznemu pogorszeniu, skóra uruchomiła swój system obronny i chcąc “odbudować skórę” zaczęła nadprodukowywać sebum. Dlatego w Twojej pielęgnacji i suplementacji oraz diecie, zawsze pamiętaj o składnikach, które wpływają na poziom nawilżenia Twojej skóry.

Błędy pielęgnacyjne

Zacznijmy od klasycznych błędów pielęgnacyjnych, poniżej znajdziesz kilka, które z mojego doświadczenia kosmetologicznego występują najczęściej:

  • Oczyszczanie skóry mocno wysuszającymi formulami, czy mocno zasadowymi produktami, np. klasycznym mydłem w kostce. Jeśli czujesz po umyciu silne ściągnięcie skóry, przesuszenie, to raczej jest to sygnał, aby zmienić swój preparat oczyszczający.
  • Używanie wacików, szczoteczek sonicznych, każdy z nich poprzez ruch silnego pocierania będzie uszkadzał barierę ochronną Twojej skóry, co może wpłynąć na suchość skóry.
  • Stosowanie wielu kosmetyków kwasowych, jeśli w Twoim kremie, serum, żelu myjącym codziennie pojawiają się kwasy, np. AHA, to niestety musisz to zmienić. Nawet, jeśli te produkty wykorzystują niskie stężenia kwasów, to na dłuższą metę będą one niekorzystnie działały na Twoją barierę ochronną. 
  • Stosowanie peelingów kwasowych, enzymatycznych, mechanicznych częściej niż raz na tydzień. Niestety zbyt częste złuszczanie komórek naskórka może powodować silną suchość skory. 

Także w tym miejscu szczególnie przeanalizuj Twoje nawyki pielęgnacyjne, bo możliwe, że tutaj leży przyczyna Twojego problemu.

Kluczowe składniki aktywne w pielęgnacji

Zaraz przedstawię Ci listę składników aktywnych, których warto poszukiwać w kosmetykach, jeśli chcesz zwiększyć nawilżenie Twojej skóry i zmniejszyć produkcję sebum, jeśli jesteś posiadaczem skóry tłustej:

  • trehaloza,
  • aminokwasy,
  • ceramidy,
  • ektoina,
  • prebiotyki, probiotyki, postbiotyki,
  • zielona herbata,
  • laktoferyna.

Takich składników jest oczywiście znacznie więcej, ale te powyżej, według mnie to prawdziwe perełki. Pamiętaj, że formuła produktu nawilżającego, absolutnie nie musi być ciężka, gęsta, okluzyjna. Kluczem są składniki aktywne, a często takie gęste formuły poprzez tworzenie silnej okluzji, z czasem wyzwalają efekt odwrotny, czyli jeszcze pogłębiają problem ze skórą suchą. 

Poszukuj również toników, np. w postaci mgiełek z wąkrotą azjatycką, trehalozą oraz ceramidami, taki produkt aplikujemy na oczyszczoną skórę, pod serum.

Dieta

Na podstawie licznych publikacji naukowych, wykazano, że pewne błędy dietetyczne i niedobory mogą prowadzić do problemu ze skórą suchą. Coraz częściej obserwuję, jako kosmetolog, że nieprawidłowa gospodarka żelazowa, niska ferrytyna stoją za suchą, ściągniętą i atroficzną skórą. Także warto żebyś regularnie oceniał poziom żelaza oraz ferrytyny. Pamiętaj, że problem z tymi parametrami może wynikać z problemów jelitowych, jeśli masz takie objawy, jak: przelewanie, biegunki, zaparcia, wzdęcia to odsyłam Cię do pozostałych artykułów na naszym blogu. 

Kolejnym bardzo ważnym aspektem jest podaż nienasyconych kwasów tłuszczowych, i omega-3 i omega-6. Dostarczanie w diecie, czy suplementacji EPA i DHA (omega-3) wpływa na profil lipidowy sebum i profil ceramidowy, a ceramidy są niezbędnymi elementami naszej bariery ochronnej skóry. W tym wskazaniu, szczególnie pomyśl o suplementacji olejem lnianym, olejem rokitnikowym, konopnym oraz EPA i DHA.

Również niedobór witaminy D może docelowo prowadzić do wzmożonej suchości i zaburzonej fizjologii skóry, także koniecznie oceń jej poziom. 

Suplementacja

Jest naprawdę wiele składników wykorzystywanych w suplementacji, które na podstawie licznych badań wpływają namacalnie na nawilżenie skóry, np. obniżają TEWL, czyli “ucieczkę” wody ze skóry, stymulują produkcję ceramidów. Do takich składników zaliczamy:

laktoferynę, ekstrakt z rokitnika, ekstrakt z zielonej herbaty (który również poprawia potencjał antyoksydacyjny skóry), ekstrakt z ostropestu plamistego, te składniki znajdziesz w naszym produkcie Hydro Booster. Laktoferyna, w licznych badaniach, stosowana przez 3 miesiące zmniejszyła znacząco TEWL, czyli wpłynęła na poprawę nawilżenia. 

W formule zostały wykorzystane również dwa szczepy probiotyczne oraz ekstrakt z jeżówki purpurowatej, który w synergii z pozostałymi składnikami może znacząco podnieść poziom nawilżenia naskórka. 

Dbałość o nawilżenie to działanie na wielu płaszczyznach, to połączenie prawidłowej pielęgnacji domowej, właściwie zbilansowanej diety oraz suplementacji. Skład naszego Hydro Booster idealnie wpasuje się w potrzeby Twojej skóry, kiedy myślisz o nawilżeniu, a pamiętaj, że nie jest ważne, jaką masz skórę, zawsze musisz uwzględnić ten krok w holistycznej dbałości o Twoją skórę!

Facebook
Twitter
LinkedIn
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments

Łap kod na -10%

Z okazji premiery zamówisz wszystko aż 10% taniej z kodem „Claro10”!

d
h
m
s
Koniec promocji!